Test Goldsteina – Zestaw do badania deficytu postawy abstrakcyjnej

pełna nazwa nazrzędziaZestaw do badania deficytu postawy abstrakcyjnej u chorych z organicznym uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego
powstanieKurt Goldstein (1878-1965) niemiecko-amerykański neurolog i psychiatra. Stworzył definicję „postawy abstrakcyjnej” - zdolność do uogólniania aspektów rzeczy. Ludzie jej nie posiadający nie potrafią formułować zdań oderwanych od rzeczywistości. Reprezentował podejście holistyczne „mózg-zachowanie”.
wykonanieTatiana Martin-Pietrowicz pod kierunkiem Andrzeja Lewickiego urodzona w 1927 roku, zmarła w 1989. Absolwentka Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalizacja – psychologia kliniczna. Pracowała w kilku szpitalach psychiatrycznych oraz współpracowniczka redakcji i drukarni pism podziemnych.
opis narzędziaBadano chorych z różnymi organicznymi uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego. Chorzy układali przedmioty w różnych sytuacjach wyobrażeniowych. Cel: określenie deficytu postawy abstrakcyjnej. Jeżeli ludzie nie posiadali „postawy abstrakcyjnej” to cierpieli na tzw. „afazje amnestyczną” - nie potrafili dokonywać zmian i wyboru aspektu jednocześnie pamiętając inne aspekty, nie potrafili wybrać tego co istotne.
zastosowaniaWedług autora podczas badania istotną rolę odgrywa zręczność.
ciekawostkiGoldstein przedstawił szczegóły terminu „postawa abstrakcyjna” w tekście opisującym stosowanie testów dzięki którym ją oceniano. Są to: test patyczków, układanie figur z dostępnych klocków wg podanego wzoru, sortowanie wg kształtu i kolorów, klasyfikacja przedmiotów.
autorki opracowania:Natalia Pułról
Weronika Ruta